You are currently viewing Zasilaj Twoje Bankowe Konto Emocji

Zasilaj Twoje Bankowe Konto Emocji

Jak pisze Steven Covey w swoim bestsellerze ,,7 nawyków skutecznego działania’’ wszyscy wiemy czym jest finansowe konto bankowe. Wkładamy na nie pieniądze i zapewniamy sobie rezerwę, z której możemy je podjąć, gdy mamy taką potrzebę.
Bankowe Konto Emocji jest metaforą, która opisuje kwotę zaufania, jaka została zgromadzona w danym związku. Jest to poczucie bezpiecznej solidności w stosunkach z innym człowiekiem. Przy dużym koncie zaufania komunikacja jest łatwa, szybka i skuteczna. Autor wymienia 6 istotnych wkładów na Bankowe Konto Emocji, które buduje wzajemne zaufanie w dowolnej relacji:

 1. Zrozumienie
  Prawdziwe dążenie di zrozumienia innej osoby jest najprawdopodobniej największym depozytem, jest istotą każdego innego wkładu. Dopóki nie zrozumiesz danej osoby, to nie możesz wiedzieć naprawdę, co jest wkładem.
 2. Przywiązywanie wagi do drobnych spraw
  Jakże ważna jest odrobina dobroci i uprzejmości. Małe nieuprzejmości, lekka nieżyczliwość, cień braku szacunku, powodują duże straty na koncie emocjonalnym.
 3. Dotrzymywanie zobowiązań
  Dotrzymywanie obietnic i zobowiązań jest wielkim depozytem na koncie, a z kolei niedotrzymywanie jest wielkim dla niego uszczerbkiem. Tak naprawdę nie ma chyba większego nadużycia emocjonalnego niż obiecanie komuś czegoś, co jest dla niego ważne i nie wywiązanie się z tej obietnicy.
 4. Jasność oczekiwań
  Wiele trudności występujących w stosunkach międzyludzkich ma korzenie w sprzecznych lub niejasnych oczekiwaniach co do ról i celów. Dlatego tak ważne jest, aby w każdej nowej sytuacji wszystkie oczekiwania były wyłożone na stół.
 5. Okazywanie spójności wewnętrznej
  Spójność wewnętrzna, czyli uczciwość rodzi zaufanie i stanowi podstawę wielu różnych wkładów we wzajemne związki. Spójność to dostosowywanie rzeczywistości do naszych słów. Jednym z najważniejszych przejawów uczciwości wewnętrznej jest lojalność w stosunku do nieobecnych.
 6. Szczere przepraszanie gdy dokonało się wypłaty
  Kiedy zdarzy nam się wypłata to powinniśmy szczerze przeprosić. Ludzie z niewielkim poczuciem wewnętrznego bezpieczeństwa nie potrafią tego robić. Wydaje im się, że takie zachowanie wykazuje ich wewnętrzną słabość i obawiają się, że inni mogą ją wykorzystać.

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie wartościowy i pomocny. Jestem ciekaw Twoich wniosków.
Jeśli spodobał Ci się mój artykuł, to będę Ci wdzięczny, jak go udostępnisz i zostawisz komentarz.

Pozdrawiam Cię życząc sukcesów
Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach, Konsultant Kariery

Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant Kariery, Trener Rozwoju Osobistego. Wspieram ludzi w obszarze zarządzania życiem i karierą zawodową. Pracuję z ludźmi niezadowolonymi ze swego życia zawodowego, którzy czują, że nadszedł już czas na konkretne zmiany. Wspieram ich w pokonaniu trudności i osiąganiu celów zawodowych. Pomagam im zbudować udaną karierę na solidnych fundamentach. Dzięki mnie mają satysfakcjonującą pracę, ,w której w pełni wykorzystują swój potencjał i realizują misję zawodową.

Dodaj komentarz

czternaście − dwanaście =