You are currently viewing 5 sposobów na udaną karierę

5 sposobów na udaną karierę

Przyjrzyj się karierze ludzi odnoszących ogromne sukcesy. Jeśli masz takie osoby, wokół siebie, to super. Zadbaj o jak, najlepsze relacje z nimi. Obserwuj ich i rozmawiaj z nimi. Dzięki temu możesz wyciągnąć ich strategię zewnętrzną (środowisko, zachowania, nawyki, umiejętności i relacje z innymi) oraz strategie wewnętrzne (podejście, postawa względem życia i pracy, przekonania i wartości, tożsamości zawodowe i misję). Porównaj ich strategie wewnętrzne i zewnętrzne i odkryj róznice, które dają różnice w rezultatach. Skopiuj ich i wprowadzaj korekty, aż do skutku. Poproś ich o informację zwrotną. Rozmawiaj z nimi i pytaj. Możesz dostać cenne wskazóki.
Oto pięć wskazówek, któe pomogą Ci osiągnąć długofalowy sukcesm w pracy:

 1. Miej pozytywne nastawienie, nawet jeśli tego nie czujesz  
  Zapewne masz w biurze takie osoby, które są niezmotywowane, niezaangażowane, leniwe i stale na wszystko narzekają. Nie bądź taki. Wyróżnij się pozytywnie.
  Zbuduj pozytywne i entuzjastyczne nastawienie do swojej firmy, ludzi i własnej pracy. Pomyśl, z kim chciałbyś być kojarzony. Czy z tym zadufanym człowiekiem, który od 10 lat jest w tym samym miejscu, jest wypalony, niezaangażowany i robi wszystko po najniższej linii oporu? Czy może z kimś, kto tryskają energią, pasją, motywacją oraz realizuje wszystko na czas i dba o jak najlepszą jakość wykonanej pracy? Ludzie chcą współpracować z kimś, kto promieniuje pozytywną energią, kto jest kompetentny, solidny i pomocny. Będąc taką osobą, zbudujesz dobrą pozycję w firmie i zwiększysz swoje szans na zauważenie przez kierownictwo. To znacznie zwiększy Twoje szanse na awans i podwyżkę.
 2. Zbuduj wartościowe relacje
  Poszukaj w pracy mentorów, którzy mogą i chcą służyć radą. Zaproś kolegę na lunch lub kawę. Przedstaw się pracownikom z różnych działów. Zaproponuj mentora przełożonemu, aby pomóc mu w realizacji jego zadań. Taktuj wszystkich jednakowo z szacunkiem, bez względu jaka jest ich hierarchia w firmie.. Nigdy nie wiadomo, kto będzie miał oczy i uszy otwarte, aby opowiedzieć Ci o nowej wspaniałej możliwości lub przekazać dobre słowo o Tobie odpowiedniej osobie.
  Zbudowanie dużej, zróżnicowanej sieci osób, którym zależy na Tobie, znacznie zwiększy Twoje szanse na sukces w pracy. 
 3. Nigdy nie przestawaj się uczyć 
  Żyjemy w epoce szybkich przemian. Technologia, globalizacja i inne czynniki mogą łatwo zakłócić Twoją przebieg Twej kariery. Twój aktualny poziom wiedzy i umiejętności w pewnym momencie może być Twoim hamulcem i szklanym sufitem. Aby dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości i trendów musisz się rozwijać i być na czasie z nowinkami z Twej branży i specjalizacji, Nie możesz wypaść z gry. Kiedy nie rozwijasz się, to się cofasz. Nieustanne ucz się i rozwijaj aby wyprzedzać konkurencję. Staraj się być, jak najlepszym w swojej specjalizacji.
  Może to oznaczać pójście na studia podyplomowe lub ukończenie specjalistycznych kursów, szkoleń i warsztatów w celu zdobycia nowych referencji i certyfikatów, Uczestnicz w wydarzeniach sieciowych i konferencjach oraz czytaj literaturę branżową. Angażuj się w ciekawe projekty i wyzwania w pracy. Poproś o dołączenie do zespołu, który pracuje nad ciekawym projektem. Znajdź osoby w podobnym zawodzie w innych firmach. Możesz dzielić się wiedzą, z potencjalnymi kandydatami do pracy oraz omawiać aktualne i możliwe przyszłe trendy, które mogą pomóc lub utrudnić rozwój Twojej kariery. 
   Bez względu na to, jaki poziom osiągniesz, musisz doskonalić swoje umiejętności oraz kontynuować naukę i rozwój zawodowy.
 4. Trzymaj się z dala od toksycznych osób  
  Wszyscy znamy kliki w pracy. Zawsze w firmie jest jakaś grupa zgorzkniałych ludzi, którzy chcą cię sprowadzić do ich poziomu. Potrafią tylko narzekać, plotkować, węszyć spiski, obmawiać, skarżyć, podkładać świnie.
  Ogranicz swoje kontakty z takimi ludźmi i nie daj się wplątać w ich gierki i intrygi. Nic na tym nie zyskasz, Zwłaszcza unikaj tych, którzy lubią widzieć, jak ktoś inny ponosi porażkę.
 5. Wychodź ze swej strefy komfortu i podejmuj ryzyko.
  Czasem samozadowolenie i stagnacja to zabójca kariery. Łatwo jest popaść w rutynę, nawet jeśli jest się dobrze opłacanym i względnie szczęśliwym pracownikiem. Robiąc stale to samo, będziesz otrzymywać identyczne rezultaty. Jeśli chcesz innych efektów, to musisz podjąć inne działania. Robiąc dokładnie to samo, nigdy nie nauczysz się nowych umiejętności. Zatrzymasz się w rozwoju.
  Mimo, że często nie jest to proste, to musisz się zmusić do poszerzenia swoich granic kompetencyjnych. Proś o nowe wyzwania i angażuj się w ciekawe, rozwojowe projekty. Nie może blokować Cię lęk przed porażką. Najgorsze, co się dzieje, to porażka. Więc co? To zdarza się każdemu. Ludzie sukcesu cały czas zawodzą. To, co ich wyróżnia, to to, że się z tego uczą, doskonalą i próbują ponownie. Traktuj porażki, jak lekcje i informacje zwrotne.
  Im bardziej wyjdziesz ze swojej strefy komfortu, tym większa będzie twoja pewność siebie. To pobudzi cię do podejmowania kolejnych wyzwań i stanie się samospełniającą się przepowiednią. Jeden sukces napędzi Cię do osiągania kolejnych, a to doprowadzi Cię do udanego życia zawodowego.

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie wartościowy i pomocny. Jestem ciekaw Twoich wniosków.
Jeśli spodobał Ci się mój artykuł, to będę Ci wdzięczny, jak go udostępnisz i zostawisz komentarz.

Pozdrawiam Cię życząc sukcesów
Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach, Konsultant Kariery

Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant Kariery, Trener Rozwoju Osobistego. Wspieram ludzi w obszarze zarządzania życiem i karierą zawodową. Pracuję z ludźmi niezadowolonymi ze swego życia zawodowego, którzy czują, że nadszedł już czas na konkretne zmiany. Wspieram ich w pokonaniu trudności i osiąganiu celów zawodowych. Pomagam im zbudować udaną karierę na solidnych fundamentach. Dzięki mnie mają satysfakcjonującą pracę, ,w której w pełni wykorzystują swój potencjał i realizują misję zawodową.

Dodaj komentarz

trzy − 1 =