Samoświadomość
Czym dla Ciebie jest samoświadomość?
Jak nazwa sugeruje jest to stan świadomości samego siebie, swojej obecności, indywidualności, tego kim jesteś, jaki jesteś, po co żyjesz, pracujesz, jaka idea Ci przyświeca, jakie jest Twoje miejsce w społeczności, w której żyjesz.
W kontekście zawodowym, kiedy mowa o pracy to najważniejszą rzeczą jest poczucie spełnienia, jakie dzięki niej osiągasz. W drodze do spełnienia zawodowego najważniejsze jest Twoje nastawienie do pracy. Nastawienie, samoświadomość i zrozumienie siebie to kluczowe czynniki sukcesu i szczęścia w pracy.
Nie od dziś wiadomo, że osoby, które czują się szczęśliwe są bardziej zmotywowane, efektywne, zaangażowane i wpływają pozytywnie na swoje otoczenie.
To z kolei ewidentnie przekłada się na wysokość ich zarobków, satysfakcję z pracy, awanse, a wraz z nimi większa władzę, uznanie, komfort i wpływ.
Nasze podstawowe nastawienie ma wyraźny wpływ na poczucie zadowolenia i spełnienie w pracy. W 1977 roku dr Amy Wrześniewski – psycholog organizacji i profesor biznesu na Uniwersytecie Nowojorskim dzięki swoim badaniom naukowym wykazał, że pracowników można podzielić na 3 kategorie:
- Pracownicy traktujący swoją pracę wyłącznie jako sposób zarobkowania.
- Pracownicy , którzy postrzegają pracę głównie jako możliwość zrobienia kariery.
- Osoby, uważające swoją pracę za powołanie, coś do czego są stworzenia. Postrzegają oni swoją działalność zawodową jako znaczącą, mająca wyższy cel, ważną dla społeczeństwa czy świata.
Jak myślisz, które osoby czerpią największa satysfakcję z pracy i największe ogólne zadowolenie z życia?
Jest to oczywiście grupa trzecia, czyli te osoby, które przede wszystkim uważają swoja pracę za powołanie.
Jak myślisz, które osoby czerpią największa satysfakcję z pracy i największe ogólne zadowolenie z życia?
Jest to oczywiście grupa trzecia, czyli te osoby, które przede wszystkim uważają swoja pracę za powołanie.
Co należy zrobić, aby praca stała się dla Ciebie prawdziwym powołaniem?
Jak odkryć misję zawodową?
Pewnie zapytasz teraz: Co muszę zrobić, by odkryć i zdefiniować swoją Misję zawodową?
Już Ci odpowiadam.
Musisz zyskać prawdziwą samoświadomość i odkryć:
• Swoje pasje
• Swoje wartości
• Swoje talenty
• Mocne strony i predyspozycje zawodowe
• Uświadomić sobie swoją unikalną wiedzę, zasoby wewnętrzne i zewnętrzne , doświadczenie zawodowe i przekłuć to w pieniądz
• Potrzeby innych ludzi, które chcesz zaspokajać.
Ostatni krok w budowaniu samoświadomości, to szukanie punktów wspólnych między Twymi pasjami, wartościami, talentami i potrzebami ludzi, które w największym stopniu będziesz w stanie zaspokajać poprzez swoją aktywność zawodową. Tu warto zastanowić się nad tym, jaką konkretną wartość możesz stworzyć dla ludzkości w postaci produktów i usług w oparciu o Twój osobisty potencjał, wiedze, doświadczenie, talenty, wartości i pasje.
Przejście przez te etapy finalnie znacznie ułatwi Ci odkrycie swojej misji zawodowej, powołania, długofalowego kierunku działania.
Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie wartościowy i pomocny. Jestem ciekaw Twoich wniosków.
Jeśli spodobał Ci się mój artykuł, to będę Ci wdzięczny, jak go udostępnisz i zostawisz komentarz.
Pozdrawiam Cię życząc sukcesów
Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach, Konsultant Kariery