You are currently viewing Praca życia

Praca życia

Najważniejsze pytanie

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/aś się jakie jest Twe prawdziwe powołanie, Twoja misja, zawód jaki z całego serca chcesz wykonywać?
Przychodzisz na ten świat z pewnymi uwarunkowaniami, predyspozycjami, talentami, darami, zdolnościami. Jedne z nich dają o sobie znać bardzo wcześnie, inne później, a jeszcze inne pozostają u nieodkryte, uśpione, nieuświadomione z różnych powodów.
Na Twoje predyspozycje, talenty, uzdolnienia w dużym stopniu wpływ ma genetyka, dziedziczone zdolności (idealny słuch muzyczny, wrażliwość artystyczna, zmysł techniczny, tężyzna fizyczna, zamiłowanie do przedmiotów ścisłych, talent plastyczny, zdolności manualne etc…).
Zapewne już od najmłodszych lat przejawiałeś jakieś szczególne predyspozycje, zdolności, które bardzo silnie się manifestowały w zachowaniu i ekspresji, zainteresowaniach, łatwości doskonalenia konkretnych umiejętności.
Bardzo ważne jest by rodzic był uważny, świadomy, zaangażowany w świadome wychowanie i w porę dostrzegł je u swego dziecka, nie przytępiał ich, nie hamował, pomagał dziecku wyrażać się przez te talenty i stworzył mu w miarę możliwości jak najlepsze warunki do rozwoju i ekspresji, jednocześnie niczego nie nakazując na siłę, gdyż presja potrafi odebrać naturalna przyjemność.

Jak to było u Ciebie?

Drugą drogą kształtowania się potencjału dziecka, jest obserwacja i czerpanie z wzorców wyniesionych z najbliższego otoczenia, naśladowanie i modyfikowanie zachowania.
Niejednokrotnie jako dziecko zapewne przechodziłeś przez różne fazy, etapy, fascynacje i zmieniałeś obiekty swych zainteresowań, porzucając czasem wcześniejsze na rzecz nowszych, to znów wracałeś do wcześniejszych lub kontynuowałeś kilka z nich.
To jest właśnie ta niepohamowana eksploracja świata i ekspresja potencjału ludzkiego.
Jako młody człowiek czułeś całym sobą, co Cię pasjonuje i interesuje. Jeśli wybrałeś tę drogę i wytrwale nią kroczyłeś, to dziś jesteś człowiekiem spełnionym, radosnym, realizującym swą misję. Praca jest Ci lekka, inspirująca, a wartość jaką dajesz światu jest szczera i prawdziwa. Jest to praca z pasji a pieniądz jest tu wypadkową, skutkiem ubocznym.
Im większą wartość wnosisz wykonując swoją pracę, im więcej ona jest warta tym zapłata za nią jest wyższa.
Wówczas w swej pracy dajesz z siebie wszystko, wkładasz swe serce, jesteś inspiracją dla innych.
Jeśli niestety nie podążyłeś swą drogą, bo ktoś zabił w nich wiarę i entuzjazm w to, że to właściwa ścieżka, to twoja kariera zawodowa nie jest pracą marzeń. Często to właśnie Ci najbliżsi, którzy nam towarzyszą od najmłodszych lat, uczą, wychowują, właśnie oni zabierają nam nadzieję, podcinają skrzydła, swoje porażki projektują na nas, próbując nas niby ochronić i wybierają za nas, zabraniają, twierdząc, że lepiej wiedza, co nam w duszy gra i co jest dla nas najlepsze.
Jeśli było tak w Twoim przypadku, to możliwe, że przez takie zachowania nawet nie miałeś okazji odkryć swego powołania. Prawdopodobnie wówczas dokonałeś racjonalnych wyborów, nawet nie uświadamiając sobie, że żyjesz nie swoim życiem, nie dla siebie tylko dla spełnienia marzeń innych.
Być może czujesz, że minąłeś się ze swoim powołaniem, nie wykorzystujesz swego potencjału, a praca Cię nie pasjonuje. Może czujesz, że jesteś obsadzony na niewłaściwym stanowisku, w nieodpowiedniej roli zawodowej i dlatego odczuwasz znudzenie, wypalenie, frustrację, niespełnienie i nie odnosisz upragnionych sukcesów. Takie niedopasowanie powoduje brak motywacji i zaangażowania, przekłada się na niską jakość pracy, a tym samym i niski poziom świadczonych usług i brak satysfakcji szefa i klientów.. Jest to najprostsza droga do wypalenia i stagnacji zawodowej.

To od czego zależy sukces i szczęście w kontekście zawodowym?

Aby mieć satysfakcję i odnosić długofalowo sukcesy zawodowe musisz zbudować swoją karierę w oparciu o Twe mocne strony, pasje, wartości, potrzeby rynku i przede wszystkim o dopasowanie zawodowe do firmy, stanowiska i roli zespołowej.
Zastanów się naprawdę:
Kim jesteś?
Co Cię interesuje?
Co chciałbyś dać ludziom?
Kto Ci imponuje i dlaczego?
Jak możesz wykorzystać swe pasję i zarabiać na nich?

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie wartościowy i pomocny. Jestem ciekaw Twoich wniosków.
Jeśli spodobał Ci się mój artykuł, to będę Ci wdzięczny, jak go udostępnisz i zostawisz komentarz.

Pozdrawiam Cię życząc sukcesów
Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach, Konsultant Kariery

Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant Kariery, Trener Rozwoju Osobistego. Wspieram ludzi w obszarze zarządzania życiem i karierą zawodową. Pracuję z ludźmi niezadowolonymi ze swego życia zawodowego, którzy czują, że nadszedł już czas na konkretne zmiany. Wspieram ich w pokonaniu trudności i osiąganiu celów zawodowych. Pomagam im zbudować udaną karierę na solidnych fundamentach. Dzięki mnie mają satysfakcjonującą pracę, ,w której w pełni wykorzystują swój potencjał i realizują misję zawodową.

Dodaj komentarz

trzy + dziesięć =