You are currently viewing Jak odnieść sukces na rynku pracy

Jak odnieść sukces na rynku pracy

Właściwa perspektywa

Ludzie młodzi, dopiero wchodzący w rynek pracy, potrzebują nowego spojrzenia, przewodnictwa, szerszej perspektywy i wsparcia w doborze kierunku kształcenia, zdobywania doświadczenia zawodowego i budowania swej silnej pozycji na wymagającym rynku pracy.
Osoby mające już pewnie sukcesy na koncie, też muszą odnaleźć swoje miejsce, przeanalizować czy ich kariera zmierza we właściwym kierunku, poradzić sobie z konkurencją, stresem, wyścigiem, wypaleniem zawodowym.

Autoprezentacja

Warto też umieć się świetnie zaprezentować zarówno poprzez profesjonalne dokumenty aplikacyjne, własne historie sukcesu, dobra autoprezentację na rozmowie kwalifikacyjnej i personal branding w sieci.

Mindset i umiejętności

Bardzo ważne jest odpowiednie nastawienie mentalne, zdrowe przekonania, pewność siebie, świadomość rynku, potrzeb pracodawców jak i świetna umiejętność aktywnego szukania pracy. Warto nauczyć poznać niestandardowe metody docierania ze swoją ofertą i umieć skuteczne zaprezentować.

Networking

Niezwykłą rolę w szukaniu pracy, zleceń, kontraktów pełni networking, czyli zbudowanie potężnej sieci wartościowych kontaktów branżowych, zarówno prywatnych, jak i biznesowych, tworzenie świetnych relacji WIN-WIN, za którymi będą szły rekomendacje, referencje i znajomości otwierające wiele furtek, w tym tą której najbardziej pragniesz, czyli furtkę do wspaniałej pracy i owocnej kariery.

Kilka porad

Sudent/Specjalista z małym doświadczeniem
Zadbaj, jak najszybciej o zdobywanie doświadczenia zawodowego. Korzystaj ze staży, praktyk i studenckich biur karier. Dzięki temu skonfrontujesz teorię z praktyką, poznasz branżę od wewnątrz oraz skorzystasz z wiedzy i doświadczenia praktyków. Być może znajdziesz wtedy mentora. To wszystko sprawi, że zaprezentujesz się z dobrej strony swoim, być może przyszłym pracodawcom, dostaniesz rekomendacje, wzbogacisz CV, prześcigniesz konkurencję w doświadczeniu, a tym samym znacznie zwiększysz swe szanse przy wejściu na rynek pracy;
Zadbaj o swój indywidualny pozaakademicki tok nauki, rozwój zawodowy, kursy, szkolenia, seminaria, warsztaty, produkty edukacyjne. To pozwoli Ci poszerzyć swoją wiedzę, udoskonalić się, wyróżnić pośród innych i znaleźć się w gronie najlepszych w swym zawodzie.
Doświadczony Specjalista
Jeśli jesteś już średnio lub bardzo doświadczonym specjalistą zadbaj by dobrze opracować swoją ścieżkę kariery, tak by była ona spójna z Tobą, bazowała na Twych talentach, predyspozycjach, wiedzy, doświadczenia, zmierzała w określonym kierunku. To pozwoli Ci jak najlepiej wykorzystać swój potencjał i odnieść prawdziwy sukces zawodowy. Tu warto skorzystać z pomocy dobrego doradcy zawodowego czy coacha kariery.
Uniwersalne
Opracuj profesjonalne dokumenty aplikacyjne i dobrze opanuj umiejętność autoprezentacji. Przygotuj sobie kilka autentycznych historii swego sukcesu, którymi zawsze będziesz mógł się pochwalić na rozmowie o pracę;
Zadbaj o samodoskonalenie i jak najwyższy poziom swojej pracy.
To pozwoli Ci zyskać dobra markę, rekomendacje, referencje oraz ułatwi negocjację oczekiwanego wynagrodzenia;
Udoskonalaj siebie poprzez rozwój osobisty. Wypracuj w sobie umiejętności miękkie i cechy osobowości, które pomogą Ci osiągnąć sukces zawodowy;
Wykorzystaj networking, czyli zbuduj sieć wartościowych kontaktów prywatnych i biznesowych, przekazuj dużą wartość i buduj silne relacje. Nigdy nie wiadomo, kto z Twoich znajomych, może być Twym klientem, wspólnikiem, pracodawcą, czy znajomym pracodawcy. Dobre kontakty to skarb i nieskończone możliwości.
Zadbaj o swój personal branding, autopromocję, markę własną (portale społecznościowe, stowarzyszenia branżowe, fora i grupy dyskusyjne, blog ekspercki, konferencje i seminaria);
Zainteresuj się skorzystaniem z usług dobrego doradcy zawodowego lub coacha kariery. Pozwoli Ci to w pełni rozwinąć i wykorzystać swój potencjał, dobrze pokierować ścieżką kariery, zarabiać więcej i zachować równowagę między życiem prywatnym i zawodowym.

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie wartościowy i pomocny. Jestem ciekaw Twoich wniosków.
Jeśli spodobał Ci się mój artykuł, to będę Ci wdzięczny, jak go udostępnisz i zostawisz komentarz.

Pozdrawiam Cię życząc sukcesów
Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach, Konsultant Kariery

Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant Kariery, Trener Rozwoju Osobistego. Wspieram ludzi w obszarze zarządzania życiem i karierą zawodową. Pracuję z ludźmi niezadowolonymi ze swego życia zawodowego, którzy czują, że nadszedł już czas na konkretne zmiany. Wspieram ich w pokonaniu trudności i osiąganiu celów zawodowych. Pomagam im zbudować udaną karierę na solidnych fundamentach. Dzięki mnie mają satysfakcjonującą pracę, ,w której w pełni wykorzystują swój potencjał i realizują misję zawodową.

Dodaj komentarz

13 − dwanaście =