Kiedy już masz za sobą Audyt Kariery, to doskonale wiesz, jakie są przyczyny Twych aktualnych problemów zawodowych i uczuć, jakich doświadczasz w związku ze swoją pracą.

Wiesz już, jak możesz poradzić sobie z tymi wyzwaniami.

Masz świadomość swych potrzeb, aspiracji i celów zawodowych.

Zdajesz sobie sprawę, że musisz przede wszystkim, jak najlepiej poznać siebie i mieć świadomość swego potencjału zawodowego i na nowo wymyślić siebie.

Aby zaprojektować właściwie swoją karierę musisz zacząć od samoświadomości i wyznaczenia długofalowego zawodowego kierunku, czyli powołania.

Kiedy już je określisz, to później musisz opracować sposoby i kierunki realizacji swej misji zawodowej oraz nową ścieżkę kariery.

Czym dla Ciebie jest samoświadomość?

Jak nazwa sugeruje jest to stan świadomości samego siebie, swojej obecności, indywidualności, tego kim jesteś, jaki jesteś, po co żyjesz, pracujesz, jaka idea Ci przyświeca, jakie jest Twoje miejsce w społeczności, w której żyjesz.

W kontekście zawodowym, kiedy mowa o pracy to najważniejszą rzeczą jest poczucie spełnienia, jakie dzięki niej osiągasz. W drodze do spełnienia zawodowego najważniejsze jest Twoje nastawienie do pracy. Nastawienie, samoświadomość i zrozumienie siebie to kluczowe czynniki sukcesu i szczęścia w pracy.

Nie od dziś wiadomo, że osoby, które czują się szczęśliwe są bardziej zmotywowane, efektywne, zaangażowane i wpływają pozytywnie na swoje otoczenie.

To z kolei ewidentnie przekłada się na wysokość ich zarobków, satysfakcję z pracy, awanse, a wraz z nimi większa władzę, uznanie, komfort i wpływ.

Nasze podstawowe nastawienie ma wyraźny wpływ na poczucie zadowolenia i spełnienie w pracy.

Co należy zrobić, aby praca stała się dla Ciebie prawdziwym powołaniem?

Oczywiście odpowiedź jest oczywista. Musisz odkryć swoją Misję Zawodową oraz podjąć niezbędne działania służące jej realizacji. Wówczas bez względu na to, co to będzie za praca stanie się ona dla Ciebie prawdziwym powołaniem.

Czym jest w takim razie ta misja zawodowa?

Misja zawodowa to unikalne powołanie, jest to nadrzędny cel, który Cię musi pociągać, motywować do działania i pchać ku przyszłości jakiej pragniesz. Jest to rodzaj tkaniny wyplatanej z kilku różnych nitek: pasji, wartości i talentów. To właśnie świadomość poczucia misji jest tym czynnikiem, który odróżnia ludzi sukcesu, od reszty.

Pewnie zapytasz teraz: Co musze zrobić, by odkryć i zdefiniować swoją Misję zawodową?

Już Ci odpowiadam. Musisz zyskać prawdziwą samoświadomość i odkryć:

  • Swoje pasje

  • Swoje wartości

  • Swoje mocne strony (wiedza, umiejętności, doświadczenie, talenty)

  • Potrzeby innych ludzi, które chcesz zaspokajać.

Odkryj swe pasje

Aby mieć prawdziwą satysfakcję zawodową musisz przede wszystkim kochać to co robisz.

Czy kochasz to co robisz w swojej pracy?

Jeśli tak, to jesteś szczęśliwcem i jesteś krok do przodu w kierunku realizacji Twojej misji zawodowej. Jeśli jednak nie kochasz to musisz wiedzieć, że co byś w życiu robił niestety nie osiągniesz sukcesu.

Zrób wszystko co w Twej mocy, aby robić to co kochasz lub pokochać swoja pracę, choćby jakieś jej wybrane aspekty.

Nie zastanawiaj się tak bardzo, jak zarobić pieniądze. Podejdź do tego inaczej. Lepiej pomyśl co możesz wytworzyć lub jaką usługę zaoferować.

Odkrywanie pasji

Pomocne pytania:

  • Co możesz stworzyć co byłoby cenne i użyteczne dla ludzi i Twego otoczenia?

  • Co możesz zrobić lepiej niż inni? Co możesz udoskonalić?

  • Jaki ważny problem ludzi możesz pomóc rozwiązać?

  • Jakie potrzeby innych możesz zaspokoić?

  • Co takiego będziesz robić z przyjemnością?

Posiadanie pasji i działanie z pasją ma większa moc niż sam umysł czy talent.

Na pewno i Ty spotykałeś na swej drodze, czy słyszałeś o ludziach naprawdę utalentowanych i mądrych, którym mimo to nie udawało się, gdyż zabrakło im pasji do tego co robią.

Tacy ludzie są zawsze tylko ludźmi idei i często wydaje im się, że maja świetne pomysły, które chcieliby kiedyś wcielić w życie lecz niestety kończy się na myśleniu, gadaniu, planowaniu i nigdy ich nie wprowadzają w życie lub mają tzw. słomiany zapał i przy pierwszych trudnościach, wyzwaniach ulegają zniechęceniu, znudzeniu, strachowi, konformizmowi i zarzucają swój świetny pomysł.

W przypadku takich osób piękne idee zawsze niestety pozostają w ich umyśle, lecz nigdy jednak nie trafiają do ich serc. Idee nie mające swych korzeni w sercu potrafią się szybko wypalić i zgasnąć. Naprawdę potrzebujesz wielkiej, silnej pasji by swoje ambitne plany wcielić w życie i zrealizować najbardziej palące cele.

Prawdziwa pasja to magiczny składnik, który da Ci ogromny zapał do doprowadzenia do samego końca każdego przedsięwzięcia jakiego się podejmiesz.

 

Aby konkurować z innymi i zabłysnąć potrzebujesz prawdziwej wielkiej pasji.

Warto zastosować 7 zasad, które pomogą Ci działać z pasją, uczyć się nowych rzeczy i działać skutecznie

Zawsze wyraźnie ustal, czego chcesz.

Gdy pragniesz się czegoś nauczyć, to przestań podążać wyłącznie utartymi szlakami. Wyłącz na chwilę myślenie. Włącz odbieranie świata zmysłami i uruchom intuicję.

Odrzuć ocenianie, a włącz swoją ciekawość.

Stale się rozwijaj.

Zawsze bierz pełną odpowiedzialność za swe życie, działania, decyzje i dawaj sobie wystarczająco czasu, by połączyć to, co już znasz z tym, czego się właśnie uczysz w ten sposób nadbudowując swoją wiedzę. Twórz nową jakość.

Z każdego doświadczenia bierz jak najwięcej.

Włącz swoją naturalną ciekawość, działaj, odkrywaj, testuj, odrzucaj to, co nie działa i znajdź własną strategię skuteczności.

Pewnie teraz zastanawiasz się jak możesz odkryć swoje pasje.

System i hierarchia wartości

Kiedy wkraczasz na drogę osiągania swoich celów potrzebujesz energii, która doda Ci sił i motywacji, abyś mógł każdego dnia kroczyć po swoje szczęście.

Tym, co dostarcza energię i motywację do działania są Twoje wartości.

Wartości, jakie wyznajesz, jakimi się kierujesz uosabiają to, co jest dla Ciebie najistotniejsze w życiu. Wartością są miarą ludzkiego życia.

Wartości, jakie wyznajesz mówią o tym, co cenisz, decydują tez o tym czym jest dla Ciebie życie i jakie działania podejmujesz. System wartości kieruje Twymi decyzjami. Wszystkie Twe cele i marzenia są tylko narzędziami do realizacji Twych wartości. Wartości stanowią źródło wewnętrznej motywacji.

Skąd się biorą wartości?

Przyswajasz je z własnych doświadczeń życiowych oraz poprzez modelowanie postaw rodziców i przyjaciół. Tworzą one fundamentalne zasady, według których żyjesz. Wartości potrafią skutecznie dostarczać motywacji i ukierunkowania oraz mają wpływ na zachowanie.

Wartości a Praca

W obszarze zawodowym wartości mogą mieć wpływ na Twoją pozycję i dalsze możliwości awansu i rozwoju w danej organizacji. Musisz wiedzieć, że aby awansować w jakiejś firmie musisz najpierw dobrze poznać wartości, które ona kultywuje i pielęgnuje, aby były one realizowane poprzez jakość pracy, produktów i usług, politykę firmy, ekologię i misję.

Konflikt wartości, a satysfakcja i efekty pracy

Jeśli wartości firmy w jakiej pracujesz są zupełnie inne od tych, które wyznajesz i kierujesz się nimi będzie to nieuchronnie prowadzić do niespójności ze sobą oraz wielu negatywnych skutków. Jeśli wyznajesz inne wartości, niż zatrudniająca Cię firma to oznacza to, że Twoja firma zatrudnia Cię w niepełnym wymiarze czasu pracy. Nie będziesz w takiej sytuacji zmotywowany do tego, by wykonywać te zadania, które będą naruszały Twoje fundamentalne wartości. W tym przypadku uleganie presji i wykonywanie przez Ciebie działań sprzecznych z wartościami to najkrótsza droga do zniszczenia swego dobrego stanu wewnętrznego.

Jeśli nie zgadzasz się z polityką swej firmy, przyjętą kulturą, wartościami, ideą, misją i stosowanymi metodami zarządzania oraz gdy nie ufasz jej produktom i usługom lub nie uznajesz stosowanych przez nią wartości to Twój każdy kolejny dzień spędzony w tej pracy będzie tylko pogłębiał istniejący w Tobie wewnętrzny konflikt. To oczywiście może odbić się negatywnie na Twym samopoczuciu, zdrowiu, doprowadzając do zaburzeń rytmu serca, kłopotów z ciśnieniem krwi ora z kontaktami zarówno w sferze zawodowej i osobistej.

Twoje cele mówią co chcesz mieć. Wartości mówią zaś o tym kim chcesz być.

Jeśli chcesz osiągnąć życiowe spełnienie, samorealizację to musisz zdecydować co jest dla Ciebie najważniejsze, a następnie z całym zaangażowaniem i poświęceniem żyć w zgodzie ze swymi wartościami.

Czym są talenty?

Talenty to wewnętrzne filtry w twoim umyśle, które służą do gromadzenia i przetwarzania informacji i wpływają na twój sposób myślenia, odczuwania, emocje, motywację, komunikację i zachowania.

Jest to unikalna dla każdego siatka neuronalna, która została utworzona w pierwszych sześciu latach życia, a potem była automatycznie rozwijana. Wzorce zachowania nazywamy inaczej metaprogramami, czyli naszym nadrzędnym oprogramowaniem, na podstawie którego funkcjonujemy w świecie.

Zwykło się uważać, że talenty to Twoje naturalne wrodzone zdolności, predyspozycje, coś co potrafisz robić z znacznie lepiej niż inni ludzie, nauka tego przychodzi Ci szybko i łatwo oraz osiągasz w tym poziom mistrzowski.

Metaprogramy (Talenty) wpływają na:

twój indywidualny sposób filtrowania bodźców i informacji z otoczenia;

sposób segregowania i przetwarzania tych informacji;

styl odczuwania, myślenia i działania;

tworzenia się predyspozycji zawodowych i stylów reagowania w codziennym życiu.

Wyróżniamy kilkanaście wzorców, na podstawie których można zdiagnozować talenty.

Badane wzorce:
• Wzorce kierunku motywacji
• Wzorce zmiany
• Wzorce podejmowania aktywności
• Wzorce motywacji
• Wzorce oceny
• Wzorce preferencji
• Wzorce wielkości informacji
• Wzorce podejmowania działania
• Wzorce stylu pracy
• Wzorce komunikacji
• Wzorce odpowiedzialności
• Wzorce podejścia do działania
• Wzorce przetwarzania czasowego
• Wzorce podejmowania decyzji i przekonywania
• Wzorce przekonywania
• Wzorce obowiązujących zasad

Czym jest misja zawodowa?

Misja zawodowa to wypadkowa Twoich talentów (naturalnych wzorców zachowania, zdolności, predyspozycji), pasji (czyli tego, co w bardzo naturalny sposób dodaje Ci energii, nakręca, ekscytuje, fascynuje, inspiruje), wartości (czyli Twego wewnętrznego kompasu, systemu GPS, cichego wewnętrznego głosu, który mówi Ci co jest dla Ciebie najistotniejsze, priorytetowe w życiu, co jest słuszne, zgodne z Tobą) oraz potrzeb innych ludzi. To właśnie potrzeby ludzi są tym kluczowym ostatnim czynnikiem, ponieważ abyś mógł zrobić dobry użytek z Twej wiedzy, umiejętności, doświadczenia, zasobów, talentów musi to być to przydatne dla społeczeństwa, ludzkości. Musi to zaspokajać najważniejsze potrzeby ludzkości. Zobacz, że od lat wszystkie największe biznesy, zawody skupiają się właśnie na zaspokajaniu ludzkich potrzeb. A główne potrzeby najlepiej ilustruje tzw. Piramida potrzeb wg Maslova. Dzielimy je na potrzeby niższego i wyższego rzędu.

Czym jest dla Ciebie misja zawodowa?

Każdy zapewne ma swoja własną definicję i w inny sposób ja realizuje.

Misja jest to poczucie celu, który wabi, pociąga, inspiruje i daje potężną motywację do działania. Misja to inaczej Twoje powołanie, długofalowy kierunek życiowy.

Misja to wypadkowa pasji, zainteresowań, celów, wartości i marzeń.

Jaką korzyść otrzymasz dzięki odkryciu swej misji zawodowej?

Odkrycie swojej misji nada głębszy sens Twej pracy, karierze zawodowej. Ci którzy odkryli już swoją misję i ją realizują robią to, co kochają i jednocześnie kochają to co robią. Dzięki odkryciu swej misji zawodowej odkryjesz co naprawdę chcesz w życiu robić i dlaczego oraz znajdziesz sposób na to jak ją najlepiej wypełniać, dając równocześnie wartość dla społeczeństwa.

To co odróżnia ludzi sukcesu od tych, co ciągle narzekają na swój los.

Steven Spielberg zwykł kiedyś mawiać:

,,Budzę się tak podekscytowany, że nie mogę zjeść śniadania”. Czy nie chciałbyś mieć takiego entuzjazmu każdego poranka, zabierając się do swej pracy?

Niestety większość ludzi nie wierzy w to, że każdego dnia może realizować swe marzenia robiąc to co kochają i do czego są stworzeni. Dzielą oni swoje życie na dwie części: na to co trzeba robić, by się utrzymać, spłacić długi i zaspokoić swoje najważniejsze potrzeby oraz na to co lubią robić dla samej przyjemności.

Jestem ciekaw co Ty sądzisz o swojej pracy? Czy ją lubisz, pasjonuje Cię?

Czy czujesz, że jest Twoją misją, powołaniem, że robisz coś ważnego dla świata? Czy dajesz w niej z siebie to co najlepsze i starasz się wkładać w nią swoje serce, czy może odbębniasz ją i tylko czekasz kiedy koniec? Czy wykorzystujesz w swojej pracy Twoje talenty, zdolności, wiedze, umiejętności, czy rozwijasz swój potencjał , czy może jesteś znudzony, sfrustrowany, niespełniony i wymaga się od Ciebie biegłości w obszarach, które są Twoją kiepską stroną i przez to męczysz się , jako przeciętniak?

Jeśli nie realizujesz się zawodowo i nie lubisz swej pracy, jeśli masz z nią powiązanych dużo negatywnych emocji to wiedz, że nie wróży to dobrze na przyszłość. Nawet jeśli masz w niej względna stabilność i dobre zarobki to nie Twój stan i nastawienie nie rokuje dobrze na przyszłość. Każdego dnia będziesz się męczyć, usychać i więdnąc jak kwiat bez wody .

Masz dwa wyjścia:

Znaleźć jakieś przyjemne , wartościowe obszary, elementy w Twej pracy, za które możesz ja po prostu polubić, rozciągając te dobre uczucia na całokształt lub

Zmienić pracę na odpowiednia i dopasowaną do Ciebie.

Tak więc zacznij wreszcie odkrywać swoją misję zawodową i realizuj w pełni swój potencjał.

Zaprojektuj swą karierę w oparciu o model

Samoświadomość i Misja Zawodowa

Diagnoza potencjału i predyspozycji zawodowych – Rozwój samoświadomości zawodowej. Dzięki specjalnie przygotowanym testom i kwestionariuszom poznasz swój typ inteligencji wielorakiej, poziom odporności na stres, samoocenę, styl podejmowania decyzji, umiejętności, typ zawodowy i predyspozycje zawodowe ;

Mocne Strony – Odkryjesz swoich 5 wiodących talentów neuronalnych oraz mocne strony dzięki Testowi Instytutu Gallupa. Opracujesz sposoby na ich lepsze wykorzystanie i rozwój w codziennym życiu. Stworzysz sposób na poradzenie sobie ze swymi słabymi stronami. To sprawi, że zyskasz większą efektywność;

Metaprogramy – Zdiagnozuję Twoje wszystkie talenty neuronalne (metaprogramy) oraz poznasz ich rolę w zarządzaniu własną karierą;

Diagnoza Dopasowania Zawodowego – Zbadam do jakich Kultur Organizacyjnych, Stanowisk i Ról Zespołowych najbardziej pasujesz oraz na ile jesteś dopasowany do swej aktualnej pracy. Z moją pomocą opracujesz plan zmiany ścieżki kariery, dzięki czemu lepiej wykorzystasz swoje talenty z korzyścią dla siebie i firmy. Będziesz odpowiednim człowiekiem na właściwym miejscu;

Wartości vs Praca – Poznasz swój aktualny system wartości i sprawdzisz czy wspiera Cię on w osiągnięciu sukcesu zawodowego. Przetransformujesz swój system i hierarchię wartości, aby w jak największym stopniu prowadził Cię do celu i dawał poczucie satysfakcji zawodowej;

Pracuj z Pasją – Przyjrzysz się swoim największym pasjom, zainteresowaniom i z moją pomocą opracujesz sposoby na to jak zarabiać na swej pasji;

Potrzeby ludzi i rynku pracy – Pomogę Ci odkryć, czego potrzebują ludzie i rynek pracy. Odkryjemy potencjalne nisze, z którymi możesz pracować;

Misja Zawodowa – Wyznaczysz najbardziej spójną z Tobą misję zawodową oraz kierunki i sposoby jej realizacji.

Zanim się zdecydujesz to skorzystaj z darmowej konsultacji ze mną.

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ