PROGRAM – MOCNE STRONY

Diagnoza Potencjału Osobistego i Predyspozycji ZawodowychWitam Cię serdecznie i dziękuję za zdecydowanie się na udział w moim Programie Rozwojowym – Mocne Strony.

To, że sięgnąłeś po ten produkt oznacza, że bardzo ważny jest dla Ciebie efektywny rozwój osobisty i zawodowy, a tym samym chcesz w pełni świadomy i przemyślany sposób kształtować swoje życie osobiste i karierę w oparciu o Twe mocne strony.

Właśnie uczyniłeś pierwszy konkretny krok w kierunku poznania i rozwijania swego potencjału.

Czym są mocne strony?

Jest wiele różnych definicji. Ja przedstawię Ci jedną z nich.

Mocne strony to wypadkowa kilku elementów, które decydują o Twym potencjale.

MOCNA STRONA = Wiedza + Umiejętności +Talent

Unikalne połączenie tych kilku elementów tworzy Mocną Stronę. Tych mocnych stron na pewno masz kilka. Ten program pomoże Ci w ich odkryciu, a następnie w lepszym ich wykorzystaniu i rozwoju.

W tym celu przejdziesz przez kolejne etapy, zawierające testy i ćwiczenia.

Jeśli zaangażujesz się w pełni w ten proces rozwojowy, to na koniec zyskasz to, czego pragniesz, czyli pełen obraz Swoich Mocnych Stron oraz stworzysz konkretny Plan Rozwoju.

A, co ze Słabymi Stronami?

Analogicznie:

SŁABA STRONA = Brak Wiedzy + Luki w Umiejętnościach + Brak Talentu

Odkryjesz ze mną również swoje Słabe Strony. Jednakże nie będziemy z nimi walczyć na siłę. Stworzymy sposoby na usprawnienie ich w akceptowalnego poziomu oraz opracujemy plan ich delegowania lub automatyzacji.

Opieramy się tu na podejściu psychologii pozytywnej, która zakłada budowanie kariery i sukcesu życiowego w oparciu o mocne strony, jako najwłaściwsza, najbardziej efektywna strategia na długofalowe szczęście, spełnienie i sukces.

 • Wiedza rzeczowa – teoria.

Ta wiedza sama z siebie nie zagwarantuje ci osiągnięcia doskonałości, ale z drugiej strony bez niej doskonałość byłaby niemożliwa. Bez względu na to, jakimi dysponujesz umiejętnościami czy talentami nigdy nie będziesz doskonałym fachowcem, gdy nie będziesz posiadał odpowiedniej wiedzy rzeczowej.

 • Wiedza eksperymentalna – nabyta w toku doświadczenia.

Wiedzy eksperymentalnej nie nauczysz się w szkole i nie znajdziesz jej w podręcznikach. Jest ona czymś, co zdobywasz i zachowujesz świadomie tego od siebie wymagając. Jest to wiedza praktyczna.

Każde środowisko daje szansę nauki, ale to od ciebie zależy, czy rozwiniesz swoje silne strony, otwierając się na te szanse, a potem włączając to, czego się nauczyłeś w swoje działania.

UMIEJĘTNOŚCI

Umiejętności nadają strukturę wiedzy eksperymentalnej. Jest to sekwencja konkretnych zachowań i kroków.

Umiejętności pozwolą ci uniknąć poszukiwań metodą prób i błędów, będziesz mógł we własnej praktyce zastosować to, co odkryli najlepsi. Jeśli chcesz budować swoje silne strony, czy to w sprzedaży i marketingu, czy w analizach finansowych, leczeniu ludzi musisz nauczyć się stosować najlepsze dostępne techniki.

Bez odpowiedniego talentu nauka technik jest sposobem na przetrwanie, ale nie drogowskazem do chwały.

Umiejętności i techniki są zaprojektowane tak, by łatwiej było przekazać innej osobie sekret jak najlepszego ich wykonania. Jeśli zdobędziesz umiejętność, nauczysz się techniki, dana czynność będzie ci lepiej wychodziła, ale nie ukryjesz jednak braku talentu.

Jeśli natomiast będziesz budował swoje silne strony, to umiejętności i techniki połączone z prawdziwym talentem okażą się najbardziej wartościowe.

TALENT

Czym jest talent?

Talent to każdy powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania lub zachowania, który może znaleźć pożyteczne zastosowanie.

Talenty są trwałe, niezmienne i wyjątkowe dla każdego człowieka.

Synapsy czyli połączenia między neuronami w mózgu tworzą twoje talenty.

W chwili urodzin masz ich sto miliardów i ta liczba nie zmienia się aż do schyłku wieku średniego. To nieprawda, że im więcej masz połączeń synaptycznych, tym jesteś mądrzejszy i skuteczniejszy. Twoja mądrość i skuteczność wynikają raczej z tego, w jakim stopniu potrafisz wykorzystać swoje najsilniejsze powiązania. Natura zmusza cię do wyłączenia miliardów połączeń właśnie po to, byś mógł jak najlepiej wykorzystać te, które pozostają. Nie powinieneś się martwić utratą niektórych z nich, bo o to właśnie chodzi.

Twoje dziedzictwo genetyczne i doświadczenia wczesnego dzieciństwa pomagają ci w łatwiejszym dotarciu do niektórych połączeń niż do innych.

Gdyby natura nie zredukowała twojej sieci do mniejszej liczby silniejszych powiązań, nigdy nie stałbyś się dorosły. Byłbyś wtedy wiecznym dzieckiem, przytłoczonym nadmiarem wrażeń.

Dlaczego talenty są tak ważne w budowaniu silnych stron?

Niezawodnym testem na silną stronę jest sprawdzenie, czy możesz to robić zawsze, niezmiennie i niemal perfekcyjnie. Nie zbudujesz silnej strony bez niezbędnego talentu.

Nie jesteś w stanie przemyśleć każdej, co minutę podejmowanej decyzji, musisz reagować instynktownie. Twój mózg czyni to, co zawsze w takich sytuacjach podpowiada natura: znajduje drogę do najmniejszego oporu – twój talent – i właśnie nią podąża.

Umiejętności decydują o tym, czy jesteś w stanie coś zrobić, podczas gdy talenty determinują coś znacznie ważniejszego: jak dobrze i jak często to robisz.

Bez odpowiedniego talentu samo uczenie się nie stworzy silnej strony. Twoje talenty. Twoje najsilniejsze połączenia synaptyczne są najważniejszym surowcem budowy silnych stron. Rozpoznaj u siebie swoje najmocniejsze talenty, pielęgnuj je, zdobywając odpowiednie umiejętności i wiedzę, a znajdziesz się na właściwej drodze do pełni życia.

Jak odkryć swoje talenty?

 • Spontaniczne i odruchowe reakcje.

Obserwuj uważnie swoje spontaniczne, odruchowe reakcje na sytuacje, z którymi spotykasz się w życiu. One właśnie noszą ślady twoich talentów i ukazują lokalizację silnych powiązań mentalnych.

 • Pragnienia i dążenia. Przeanalizuj swoje pragnienia i dążenia. Wskazują one na występowanie talentu, szczególnie gdy są obecne już we wczesnym dzieciństwie.

Te dziecinne pasje są wywoływane przez połączenia synaptyczne w twoim mózgu. Słabe połączenia mają niewielki wpływ na twoje działania. Z kolei twoje najsilniejsze połączenia są nie do przełamania. Mają w sobie magnetyzm, który sprawia, że często do nich wracasz. Wywierają na ciebie wpływ, dlatego masz pragnienia i dążenia. Czasem niestety presja środowiskowa i finansowa potrafi zagłuszyć te pragnienia i powstrzymuje cię od ich realizacji. Twoje pragnienia są odzwierciedleniem fizycznej rzeczywistości, faktu, że niektóre z twoich połączeń mentalnych są silniejsze od innych. Dlatego właśnie bez względu na to, jak wielkie będą przeciwności świata zewnętrznego, te silne połączenia będą cię wzywały. Jeśli chcesz odkryć swoje talenty to powinieneś zwracać na nie uwagę.

 • Szybkie uczenie się.

  Szybkie uczenie się to inny przejaw talentu. Czasem talent nie objawia się przez pragnienie i z wielu powodów, nawet jeśli posiadasz ukryty talent to nie słyszysz jego głosu. Dopiero dość późno coś sprawia, że dostrzegasz jego przebłysk, zauważasz, z jaką szybkością uczysz się nowych rzeczy. To właśnie jest przejaw obecności talentu i jego sprawczej mocy.

 • Uczucie zadowolenia.

Uczucie zadowolenia to ostatni z przejawów talentu.

Twoje najsilniejsze połączenia synaptyczne są tak skonstruowane, że wykorzystując je doznajesz przyjemnych odczuć. Dlatego jeśli odczuwasz przyjemność z wykonywania jakiejś czynności, istnieje spore prawdopodobieństwo, że w ten właśnie sposób wykorzystujesz swój talent. Rób to, co ci daje przyjemność. Zwracaj uwagę na sytuację, które twoim zdaniem dają ci poczucie satysfakcji. Jeśli potrafisz je rozpoznać, jesteś na dobrej drodze do precyzyjnego uchwycenia swoich talentów.

Jak zidentyfikować źródła satysfakcji?

Jeśli jakaś czynność dobrze ci wychodzi, postaraj się zauważyć, w jakim czasie wtedy myślisz. Jeśli myślisz w czasie teraźniejszym ,, Kiedy będę miał to za sobą?’’ – to najprawdopodobniej nie wykorzystujesz wtedy talentu i działasz wbrew sobie.

Jeśli jednak myślisz w czasie przyszłym – ,, Kiedy będę znowu to robił?’’ – to dobry znak, że lubisz to robić i że angażujesz do tego swoje talenty.

Podsumowanie

Spontaniczne reakcje, pragnienia, szybkie uczenie się i zadowolenie pomogą ci zauważyć ślady twoich talentów.

Z czego składa się program?

Moduł I – Mocne Strony

 • analiza cech osobowości

 • analiza umiejętności

 • szukamy talentów

 • test talentów Gallupa

 • mocne strony na co dzień

 • plan rozwoju mocnych stron

Moduł II – Słabe Strony

 • sposoby na słabe strony

Moduł III – Analiza, Plan, Działanie

– Analiza SWOT

Moduł III – Praca vs Mocne Strony

 • twój wynik testu vs wytyczne kariery

Moduł IV – Podsumowanie wyników pracyJak wygląda i ile kosztuje ten program?

Program składa się z 4 sesji online (90 minut) oraz z materiałów ćwiczeniowych na maila w formie pliku tekstowego.

Cena kursu to 600 złJak mam zamówić kurs?

Napisz do mnie na maila coachingdlaciebie@wp.pl i w tytule napisz Mocne Strony, a w treści swoje imię i nazwisko i numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i ustalimy formalności.Zapraszam do współpracy

Tomasz Kołdrowski – Master Life&Career Coach, Doradca zawodowy