PRACA SZYTA NA MIARĘ

 

PRACA SZYTA NA MIARĘ

SESJA DIAGNOZOWANIA TALENTÓW

BADANIE DOPASOWANIA

DO FIRMY

ROLI ZESPOŁOWEJ

STANOWISKA PRACY

 

Nie wiem czy wiesz, że najnowsze badania wyraźnie pokazują, że 20% ogólnego zadowolenia z życia stanowi zadowolenie ze sfery zawodowej. Oznacza to, iż praca i kariera stanowi bardzo ważny obszar życia, mający wpływ na resztę sfer. Dlatego warto się przyjrzeć temu, od czego zależy Twój sukces zawodowy i samorealizacja w pracy.

Głównym czynnikiem warunkującym Twój sukces jest dopasowana do Ciebie praca. Jednak, aby wiedzieć jaka praca jest dla Ciebie najodpowiedniejsza, musisz mieć świadomość swych mocnych i słabych stron, predyspozycji, talentów, pasji i odkryć swoje powołanie.

Które z poniżej wymienionych uczuć najczęściej towarzyszy Tobie w pracy?

Znudzenie (odczuwamy je, gdy nie jesteśmy mocno zaangażowani w pracę, kiedy robimy coś niezgodnego z naszymi pasjami);

Niespełnienie (odczuwamy je zwykle, gdy nasze wiodące wartości nie są zaangażowane w pracy lub, gdy jesteśmy zmuszeni do sprzeniewierzenia się im w imię wykonywania obowiązków zawodowych);

Frustracja (odczuwamy ją, gdy nasze silne strony nie są wykorzystywane w naszym życiu zawodowym i nie mamy możliwości korzystać w pełni z naszego potencjału osobistego);

Wypalenie (odczuwamy zwykle, kiedy nagle lub stopniowo nasza praca wymaga posiadania silnych stron w obszarach, gdzie jesteśmy słabi i staje się ponad nasze możliwości);

Bezsensowność (możemy odczuwać ją, wtedy gdy na co dzień nie mamy w pracy poczucia większego celu, który służy naszym poszczególnym działaniom).



Czy lubisz to, co robisz?

Czy na pewno jesteś właściwym człowiekiem na właściwym miejscu?

Co decyduje o długofalowym szczęściu i sukcesach w pracy?

Czy wiesz do czego masz predyspozycje, zdolności i jak znaleźć dopasowaną pracę?



Wiedz o tym, że ludzie wielcy, tacy których na co dzień możemy podziwiać i oglądać w mediach wcale nie są idealni i we wszystkim genialni. Oni tez maja swoje wady, braki i potrafią przyznać się do swych słabych stron. Tacy ludzie dążą do samoświadomości i poznania swych silnych i słabych stron. Ci ludzie po prostu w miarę szybko odkryli, że każdy z nas powinien przede wszystkim skupiać się na rozwijaniu swych mocnych stron. Natomiast nad słabymi stronami oczywiście warto pracować. Nie próbuj jednak budować swojej kariery w zawodzie czy na stanowisku, gdzie gwarantem sukcesu jest bycie dobrym w obszarach, które są Twymi słabymi stronami.  Jeśli tak uczynisz to praca będzie dla Ciebie trudna, nudna, frustrująca i szybko dopadnie Cię frustracja lub wypalenie.

Dlatego właśnie, jeśli chcesz osiągnąć satysfakcję i sukces zawodowy, jak najprędzej zadaj sobie trud zyskania samoświadomości , poznania i rozwoju swych mocnych stron. Następnie poszukaj pracy, w której będziesz mógł realizować swoje wartości, potencjał, wiedze i doświadczenie oraz która da Ci możliwość wykorzystywania i rozwoju swych mocnych stron i talentów.

Jak możesz poradzić sobie ze swymi słabymi stronami?

Możesz stworzyć system wsparcia, czyli w miarę możliwości wydelegować pewne zadania i zlecić tym, którzy są w tym świetni.

Jeśli jesteś w czymś słaby, bądź dość mocny by to przyznać i uzyskać jakąkolwiek pomoc w konkretnej dziedzinie życia.

Jak dowiodły badania Instytutu Gallupa aktualnie tylko 20% pracowników twierdzi, że ma możliwość wykorzystywania w pracy swoich mocnych stron-tzn. swojej wiedzy, umiejętności, doświadczenia oraz swoich talentów.

W praktyce oznacza to, że:

Tylko 20% pracowników jest dzisiaj dopasowanych do roli, którą wykonują. A to oznacza, że na każdych 100 pracowników, aż 80 wykonuje dzisiaj niewłaściwą pracę.

Tylko 20% pracowników wykorzystuje w pracy swój pełen potencjał. Aż 80% ludzkiego potencjału czeka dzisiaj na właściwe zagospodarowanie.

Tylko 20% pracowników jest w pracy w pełni efektywnych. Aż 80% ludzi pracuje poniżej swoich maksymalnych możliwości.

Mocna strona każdego pracownika składa się z kombinacji trzech wzajemnie przenikających się elementów:

Wiedzy

Umiejętności

Talentów

Wiedza składa się z faktów i informacji, które ktoś posiadł. Wyróżniamy wiedzę rzeczową czyli rzeczy, które ktoś zna (np. słówka z obcego języka) oraz wiedzę eksperymentalną, czyli zrozumienie tego co zauważa się w otaczającym świecie. Wiedza eksperymentalna to inaczej doświadczenie.

Umiejętności to praktyczna wiedza. To odpowiedź na pytanie jak to się robi? To pewna sekwencja i kolejność zachowań. Umiejętności określane są często jako strategia zachowań.

Talenty to wzorce gromadzenia i przetwarzania informacji wpływające na sposób myślenia, odczuwania, komunikacji, motywacji i wreszcie zachowania każdego pracownika.

Wprawdzie wszystkie trzy elementy: wiedza, umiejętności i talenty mają ogromne znaczenie w budowaniu mocnych stron, jednak spośród tych surowców najważniejsze są talenty.

Talenty są kamieniem węgielnym, swoistym budulcem każdej mocnej strony. To na nich opiera się dopasowanie pracownika do:

 

Organizacji

Zespołu

Stanowiska pracy

Dlatego właśnie pierwszym i decydującym krokiem na drodze do odkrycia swego dopasowania do kultur organizacyjnych, ról zespołowych i stanowisk, a tym samym znalezienia przepisu na pracę szytą na miarę jest zdiagnozowanie talentów.

 

Czym są talenty?

Talenty to wewnętrzne filtry w twoim umyśle, które służą do gromadzenia i przetwarzania informacji i wpływają na twój sposób myślenia, odczuwania, emocje, motywację, komunikację i zachowania.

Jest to unikalna dla każdego siatka neuronalna, która została utworzona w pierwszych sześciu latach życia, a potem była automatycznie rozwijana. Wzorce zachowania nazywamy inaczej metaprogramami, czyli naszym nadrzędnym oprogramowaniem, na podstawie którego funkcjonujemy w świecie.

Zwykło się uważać, że talenty to Twoje naturalne wrodzone zdolności, predyspozycje, coś co potrafisz robić z znacznie lepiej niż inni ludzie, nauka tego przychodzi Ci szybko i łatwo oraz osiągasz w tym poziom mistrzowski.

Metaprogramy (Talenty) wpływają na:

twój indywidualny sposób filtrowania bodźców i informacji z otoczenia;

sposób segregowania i przetwarzania tych informacji;

styl odczuwania, myślenia i działania;

tworzenia się predyspozycji zawodowych i stylów reagowania w codziennym życiu.

Badania naukowców z całego świata, którzy analizują przypadki wybitności w wielu rożnych dziedzinach, takich jak zarządzanie, gra w szachy, pływanie, chirurgia, pilotowanie, sprzedawanie, śpiew, gra na instrumentach i wielu, wielu innych, potwierdzają, że tradycyjne pojmowanie talentu jako daru nie ma żadnego uzasadnienia w rzeczywistości.

Według badaczy najważniejsza różnica między osobami, które osiągają ponadprzeciętne zdolności, a pozostałą resztą tkwi w ilości czasu, którą ci pierwsi poświęcają na ćwiczenia. Badania przeprowadzone wśród muzyków potwierdziły, że każdy z najlepszych muzyków do osiągnięcia 18. roku życia przeznaczył na ćwiczenie 7410 godzin, podczas gdy bardzo dobrzy ćwiczyli po 5301 godzin, a dobrzy po 3420 godzin.

Najbardziej znane badania nad kwestią talentów przeprowadził dr Benjamin Bloom. W swojej pracy zatytułowanej „Projekt rozwoju talentu” przeanalizował kariery światowej sławy biznesmenów, menedżerów, rzeźbiarzy, pianistów, szachistów, tenisistów, pływaków, matematyków. Badacz odkrył, że w każdym w tych różnorodnych zawodów potrzeba od 10 do 18 lat, zanim osiągnie się światowy poziom. Autor poczynił też bardziej dokładne wyliczenia. Obliczył m.in., że od pierwszej lekcji gry na fortepianie do wygrania konkursu chopinowskiego upływa 17–14 lat.

Setki badań naukowych przeprowadzonych na całym świecie rzucają nowe światło na definicję talentu. Z badań tych wynika, że różnica między osobami, które osiągają ponadprzeciętne wyniki w jakiejś dziedzinie, a pozostałymi osobami nie bierze się z jakiegoś szczególnego talentu rozumianego jako jakiś wyjątkowy dar, ale wynika z przemyślanego ćwiczenia, które przeciętnie trwa blisko 20 lat, zanim ktoś zacznie osiągać światowej klasy sukcesy. Tak więc mistrzostwo w określonej dziedzinie to nie jest jakiś dar z niebios. Jest to wypadkowa zestawu talentów ( metaprogramów ) oraz wiedzy i umiejętności okraszonych pasją, motywacją, inspiracją, determinacją i latami ćwiczeń i doskonalenia.

Ślady Twoich talentów ( metaprogramów ) da się zauważyć nawet w Twoim sposobie wyrażania się. Kryją się za nim konkretne, unikalne dla Ciebie strategie myślenia, filtrowania, segregowania bodźców i danych oraz odczuwania i zachowań.

Celem diagnozowania talentów jest odkrycie dominujących i unikalnych dla każdego wzorców neuronalnych, zwanych inaczej filtrami podświadomości, czyli metaprogramami, które wpływają w ogromnym stopniu na Twój sposób myślenia, odczuwania, reagowania, zachowania i komunikacji. Finalnie definiują one Ciebie, twoje najbardziej naturalne, preferowane wzorce postępowania w codziennym życiu, jak i w pracy zawodowej.

Dzięki specjalnie dobranemu zestawowi meta-pytań zdiagnozuję u Ciebie bez drogich i trudnych testów wszystkie talenty.

Wyróżniamy kilkanaście wzorców, na podstawie których można zdiagnozować talenty.

Badane wzorce:
• Wzorce kierunku motywacji
• Wzorce zmiany
• Wzorce podejmowania aktywności
• Wzorce motywacji
• Wzorce oceny
• Wzorce preferencji
• Wzorce wielkości informacji
• Wzorce podejmowania działania
• Wzorce stylu pracy
• Wzorce komunikacji
• Wzorce odpowiedzialności
• Wzorce podejścia do działania
• Wzorce przetwarzania czasowego
• Wzorce podejmowania decyzji i przekonywania
• Wzorce przekonywania
• Wzorce obowiązujących zasad

Korzyści z diagnozy talentów i badani dopasowania zawodowego:

  • Poznasz swoje wszystkie metaprogramy ( talenty ), czyli odkryjesz swoje unikalne oprogramowanie i dowiesz się, jak je skutecznie przekuć w swoje mocne strony i atuty. Dowiesz się czym różnią się talenty od mocnych stron i jakie jest ich znaczenie w procesie budowania udanej kariery;

  • Zrozumiesz dlaczego jedne rzeczy idą Ci łatwo i sprawiają radość, a inne Cię frustrują, męczą i sprawiają trudność; Odkryjesz wreszcie dlaczego w obecnej pracy czujesz się często niespełniony, sfrustrowany i czujesz, że każdego dnia musisz walczyć ze sobą;

  • Poznasz sposoby na to, jak w obecnej pracy możesz lepiej wykorzystywać Twoje talenty i osiągać lepsze sukcesy;

  • Odkryjesz do jakiej kultury organizacyjnej jesteś najbardziej dopasowany i poznasz kilka kluczowych czynników wyboru właściwej firmy dla siebie;

  • Poznasz swój stopień dopasowania do ról zespołowych, a to pomoże Ci odkryć, do jakich stanowisk jesteś najbardziej predysponowany;

  • Znacznie zwiększysz swoje szanse na wybranie właściwej kariery zawodowej i za trwałe odnoszenie sukcesów w pracy.

  • Odkryjesz w jaki sposób wiedza na temat swoich talentów może być dla Ciebie przydatna w budowaniu kariery, szukaniu pracy i w procesie autoprezentacji.

Program ,, PRACA SZYTA NA MIARĘ ” składa się z 3 sesji

I – Diagnozowanie talentów (60 minut)
Wywiad diagnostyczny. Na podstawie tej wiedzy zidentyfikuję Twe wszystkie metaprogramy, czyli wrodzone i nabyte dominujące, indywidualne neuronalne wzorce odczuwania, myślenia i działania, które są inaczej talentami.

II – Omówienie i analiza Twoich talentów. (60 minut)
a) Dowiesz się, jakie masz dominujące wzorce zachowań i jak oddziałują na Twe życie.

b) Sprawdzimy na ile w obecnej pracy masz okazję wykorzystywać i rozwijać swe talenty oraz znajdziemy sposób jak możesz zrobić z nich większy użytek.

III – Talenty a Kariera (60 minut)
Zdiagnozuję kulturę organizacyjną firmy w jakiej obecnie pracujesz oraz zbadam, czy i na ile jesteś do niej dopasowany. 

Dostaniesz konkretne wskazówki do jakich kultur organizacyjnych najbardziej będziesz pasować, ze względu na Twój unikalny zestaw talentów;

Zbadam na ile jesteś dopasowany do obecnie wykonywanej pracy i stanowiska.

Dowiesz się na jakich stanowiskach i w jakich rolach zespołowych masz największą szansę na pełne wykorzystanie i rozwój swoich talentów oraz na samorealizację;

W wyniku tej sesji dostaniesz konkretne informacje dotyczące kierunku, w jakim należy zmierzać.

Będziesz mieć świadomość swoich predyspozycji, talentów oraz kultur organizacyjnych i ról zespołowych do jakich jesteś najbardziej dopasowany.

Dostaniesz konkretne wytyczne odnośnie przemodelowania swojej ścieżki kariery.

Opracujesz plan rozwoju zawodowego na bazie tych informacji.

Nauczysz się w jaki sposób efektywnie zarządzać swymi talentami.

Poznasz kilka kluczowych kroków, które musisz wykonać, aby znaleźć dopasowaną pracę.

Na koniec dostaniesz ode mnie pisemny raport, który będzie dla Ciebie podsumowaniem wyników naszej pracy.

CO ZAWIERA PROGRAM?

MODUŁ I – Sesja diagnozowania talentów

MODUŁ II – Szczegółowa analiza wyniku badania

MODUŁ III – Diagnoza dopasowania do kultur organizacyjnych

MODUŁ IV – Diagnoza dopasowania do ról zespołowych i stanowisk

MODUŁ V – Przepis na idealną pracę

Sesje diagnozowania talentów ( metaprogramów )
Online ( telefon lub skype ) – osoby spoza Warszawy.


Cena pakietu 3 sesji to 600 zł

YetiPay

załóż sobie tam konto zgodnie z instrukcją,

wprowadź kwotę za szkolenie,

w polu tytuł wpisz ,,PSNM+ imię i nazwisko”

w polu adresata wpisz mój nr tel lub mail, jaki Ci podam

Jak tylko pieniądze będą na moim koncie YetiPay ( zwykle max 1 dzień ) to potwierdzam Ci i umawiamy się na konsultacje online.

Płatne z góry osobiście lub przelewem.

Tytułem: PSNM

KONTAKT

Tomasz Kołdrowski – Master Life&Career Coach, Doradca zawodowy, Diagnosta talentów