You are currently viewing Co zrobić, aby być najbardziej cenionym pracownikiem w firmie?

Co zrobić, aby być najbardziej cenionym pracownikiem w firmie?

Od czego zależy Twój sukces w pracy?

Każda firma, organizacja ma swoją misję, wartości jakimi się kieruje oraz długo i krótkoterminowe cele do osiągnięcia. Są to cele ideowe, biznesowe, finansowe, których realizacja jest gwarantem dobrego funkcjonowania firmy na rynku, jej pozycji i przychodów. To od jej sukcesów, przychodów, notowań zależeć będzie Twoja w niej kariera, wysokość wynagrodzenia i stabilność zatrudnienia.
Tak więc, mając świadomość potrzeb, lęków i celów Twego kierownictwa możesz przyczynić się do ich realizacji, a tym samym wyróżnić się pośród innych pracowników i zapewnić sobie w ten sposób uznanie, awans i stabilność zatrudnienia.
Wiedz o tym, że największym odkryciem w kwestii ludzkiego zachowania i przeznaczenia jest fakt, że stajemy się tym, o czym myślimy przez większość czasu. Dlatego właśnie powinieneś traktować swoją pracę i karierę w kategoriach celu i jego realizacji.

Co mówią liczby?

Kiedy w 1952 roku na Stanford University przeprowadzono długoterminowe badania nad realizacją celów obserwując grupę studentów. W trakcie badań dało się zauważyć, że 2% studentów stale zapisywało swoje cele, 10% wybrało swoje cele, ale nie zapisali ich, a 88% procent nie ustaliło, ani nie zapisało swych celów. Kiedy 20 lat później te 2% studentów, którzy wybrali i zapisali swoje cele, byli jedyną grupą, która je osiągnęła i odnieśli największe życiowe sukcesy i na rynku pracy byli oni warci więcej niż cała reszta.
To pokazało, jak ważne jest wyznaczenie sobie swoich celów, zapisanie ich i stałe myślenie i działanie w kategoriach celu.

Przepis na sukces

Dlatego jeśli chcesz zagwarantować sobie uznanie kierownictwa, wzrost wynagrodzenia, awans, stabilność zatrudnienia oraz największy możliwy wpływ firmie w której pracujesz, a tym samym osiągać długofalowo sukces zawodowy to musisz zmienić sposób myślenia o Twej pracy, firmie i karierze.
Zadaj sobie zasadnicze pytanie:
Co z mojej strony takiego mogę wnieść, co znacząco wpłynie na osiągnięcia i rezultaty firmy, dla której pracuję?

Codziennie zadawaj sobie to pytanie i zapisuj odpowiedzi. Działaj z wizją celów firmy.
Kiedy skupiasz się na swoim wkładzie przenosisz swoją uwagę z Twojej specjalności, na osiągnięcia firmy. To sprawia, że zwracasz się ku światu zewnętrznemu, czyli ku wynikom firmy. Zastanów się nad tym, jak się mają Twoje umiejętności, specjalność, wiedza, Twoja funkcja i udział w firmie do całej organizacji i jej nadrzędnych celów. Twoim celem powinno być nauczenie się myślenia kategoriami klienta, konsumenta, czyli odbiorcy produktów i usług.
Pamiętaj: To zadowolony, wracający i polecający klient jest wyznacznikiem jakości świadczonych usług, a tym samym pozycji rynkowej firmy, dla której pracujesz.


Aby w jak największym stopniu wpływać pozytywnie na wartość firmy i zwiększać tym samym swoje szanse na sukces warto w swej codziennej pracy przyjąć nową pro aktywna postawę.
• Każdego dnia koncentruj się na tym , w jaki sposób możesz szybciej i taniej wykonywać swoją codzienną pracę;
• Sprawdzaj, jak możesz swoje działania uprościć, zredukować lub niektóre z nich nawet wyeliminować, aby przyśpieszyć proces pracy lub zminimalizować jego koszty;
• Traktuj konsekwencje finansowe swoich działań w pracy, tak jakby dotykały one Twego domowego budżetu. Myśl i działaj w pracy w kategoriach finansowych konsekwencji , weź pełna odpowiedzialność za to co robisz. To sprawi, że będziesz doceniony i wyróżniony.
Od dziś Twoją świadomą strategią na sukces powinno być szukanie odpowiedzi na pytanie:

Jak można zwiększyć zyskowność firmy?

4 sprawdzone sposoby

Oto one:

 1. Znajdź sposób na powiększenie jej wpływów poprzez wzrost sprzedaży istniejących już produktów i usług lub/oraz tworzenie, rozwijanie nowych produktów i usług, które będzie można sprzedawać większej liczbie klientów;
 2. Pomyśl jak można obniżyć koszty świadczenia usług i produktów dla obecnych klientów.
 3. Nieustannie poszukuj rozwiązań, które jednocześnie podniosą sprzedaż i wpływy oraz pozwolą firmie obniżyć koszty związane z tworzeniem tych produktów i usług;
 4. Zastanawiaj się każdego dnia nad tym, jak zreorganizować, zrestrukturyzować i usprawnić pracę tak, aby zadania wykonywać szybciej i tańszym kosztem. Wyciśnij z kosztów istniejących tyle ile można. Najlepiej zbadaj każdą pojedynczą pozycję generującą koszty i sprawdź, jak można ją obniżyć. Śledź każde działanie i sprawdzaj, czy pożądany rezultat można osiągnąć w krótszym czasie i niższym kosztem.
  Według badań przeprowadzanych z najważniejszymi, wybitnymi menadżerami na świecie padły następujące wnioski:
  • W firmie najważniejsi i najbardziej doceniani pracownicy, to ci którzy najbardziej ze wszystkich troszczą się o zyskowność firmy.
  • Najbardziej ceni się pracowników, którzy traktują konsekwencje finansowe wszystkich swoich działań i zarządzania dobrami materialnymi firmy tak, jakby był to ich osobisty budżet i tak jakby te konsekwencje finansowe dotykały ich osobiście. Są to pracownicy, którzy pieniądze firmy traktują, jak swe własne i biorą na siebie pełną odpowiedzialność za wyniki firmy.
  Pamiętaj!
  Nie będziesz w czołówce najlepszych pracowników, jeśli wcześniej odpowiednio nie zapracujesz na swoja wartość w oczach Twoich przełożonych i współpracowników.
  Odpowiadaj sobie często na takie pytania:
  • Jaki jest mój wkład w dobrobyt rozwój, innowacyjność firmy?
  • Czy robię wszystko co w mej mocy, by podnosić jakość tworzonych przez mnie produktów, czy świadczonych usług, tak by dawać klientom jak największą wartość?
  Czy moja obecność w firmie jest kluczowa dla jej rozwoju?
  Czy dajesz z siebie wszystko, czy może pracujesz na 50%, licząc na to, że nikt tego nie zauważy?

  Jeśli każdego dnia odpowiesz sobie na te pytania i będziesz starał się aby dać z siebie wszystko to na pewno wiele na tym zyskasz.
  Oczywiście może się zdarzyć, że Twój brak zaangażowania wynika z braku realnych możliwości i wyzwań, lub zakresu odpowiedzialności i decyzyjności na Twoim stanowisku tak więc wtedy jesteś w tzw. ślepym zaułku. Jeśli tak jest w Twoim przypadku i raczej nie widać szans na zmianę najlepszym wyjściem może okazać się dla Ciebie poszukanie pracy w firmie, która zaoferuje Ci możliwość większego pola do działania i odpowiedzialności w zakresie Twego stanowiska i specjalności.
  Jak powiadał Donald Trump:
  ,, Najgorsze to stać w miejscu. Czasem jedyna droga w górę wiedzie przez drzwi wyjściowe”.
  PODSUMOWANIE:
  Największe sukcesy w pracy osiągają Ci, którzy myślą stale w kategoriach celów osobistych i celów firmy i mają długookresową perspektywę zawodową. Właśnie tacy ludzie, cały czas myślą o swej przyszłości i codziennie podejmują świadome kroki przybliżające ich do realizacji własnych marzeń i aspiracji.

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie wartościowy i pomocny. Jestem ciekaw Twoich wniosków.
Jeśli spodobał Ci się mój artykuł, to będę Ci wdzięczny, jak go udostępnisz i zostawisz komentarz.

Pozdrawiam Cię życząc sukcesów
Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach, Konsultant Kariery

Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant Kariery, Trener Rozwoju Osobistego. Wspieram ludzi w obszarze zarządzania życiem i karierą zawodową. Pracuję z ludźmi niezadowolonymi ze swego życia zawodowego, którzy czują, że nadszedł już czas na konkretne zmiany. Wspieram ich w pokonaniu trudności i osiąganiu celów zawodowych. Pomagam im zbudować udaną karierę na solidnych fundamentach. Dzięki mnie mają satysfakcjonującą pracę, ,w której w pełni wykorzystują swój potencjał i realizują misję zawodową.

Dodaj komentarz

dwadzieścia − 12 =