You are currently viewing 5 elementów, z jakich składa się Odpowiednia Praca. Część 5 – Równowaga życiowa

5 elementów, z jakich składa się Odpowiednia Praca. Część 5 – Równowaga życiowa

Równowaga życiowa

Ostatnim składnikiem strategii szczęścia w pracy i sukcesu zawodowego jest równowaga.

Czym jest równowaga i jak ja osiągnąć?

Człowiek nie jest maszyną zaprogramowaną tylko na pracę, wydajność i produkcję. Powinieneś uświadomić co jest dla Ciebie w życiu ważne. Jakie masz istotne potrzeby, których realizacja daje Ci szczęście, spokój, energię i przyjemność?

Najlepiej jak narysujesz na kartce duże koło i podzielisz je na 8 równych części, czyli podstawowych obszarów Twej aktywności życiowej. Mogą być to takie sfery jak: praca/kariera, finanse, rodzina/relacje, pasje, rozwój osobisty, edukacja, wypoczynek/relaks, zdrowie. Przyjmij, że środek koła oznacza 1 a brzeg 10. Określ na skali 1-10 w każdej sferze swój obecny poziom satysfakcji., gdzie 1 oznacza bardzo niski poziom, niespełnienie, a 10 pełną satysfakcję i szczęście.

To ćwiczenie pomoże Ci zdać sobie sprawę, które obszary maja się dobrze, a które totalnie zaniedbałeś. Spójrz na koło życia i zadaj sobie pytania analizując każdy obszar:

Dlaczego określiłem swoja satysfakcję właśnie na takim poziomie?
Co to dla mnie oznacza. Co sprawia, że nadałem właśnie taką wartość?
Jakie wnioski mi się nasuwają?
Dlaczego wzrosło, spadło?
Na jaki inny obszar ma to wpływ?
Jak wyglądało to rok/2/5 lat temu? Czy uległo poprawie czy pogorszeniu?
Co innego robiłem kiedyś a co robię teraz?
Gdzie jest różnica w działaniach,. myśleniu, która wywołała zmiany w poziomie zadowolenia?
Od którego obszaru należałoby zacząć pracę nad sobą w pierwszej kolejności i dlaczego?
O ile chcesz się przesunąć na tej skali i w jakim czasie?
Zmiany, w którym obszarze będą miały wpływ na poprawę w innych obszarach? Gdzie jest ten punkt przyłożenia dźwigni?

Jeśli chcesz żyć pełnią życia musisz co jakiś czas monitorować swoje Koło życia i wyciągać wnioski z wprowadzonych zmian i podjętych działań. Zadbaj o równowagę praca- życie osobiste. Pamiętaj o swym zdrowiu, śnie, odpoczynku, spędzaniu wystarczającej ilości czasu z bliskimi, rodziną. Zadbaj o swój rozwój, indywidualność i realizację pasji. To zapewni Ci większa satysfakcję, więcej energii i efektywność w pracy zawodowej.

Jeśli myślisz tylko o pieniądzach kosztem tych elementów i ludzkich wartości i jeżeli Twoje życie staje się tylko procesem produkcji wtedy zatracisz wiele dobrych ludzkich cech i wartości, które pozwalają Ci być w pełni spełnionym człowiekiem.
Jeśli masz wybrać pracę, to wybierz taką, która pozwoli Ci na inwencję Twórczą ,spędzanie czasu z bliskimi i da ci możliwość prowadzenia zrównoważonego i szczęśliwego życia.

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie wartościowy i pomocny. Jestem ciekaw Twoich wniosków.
Jeśli spodobał Ci się mój artykuł, to będę Ci wdzięczny, jak go udostępnisz i zostawisz komentarz.

Pozdrawiam Cię życząc sukcesów
Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach, Konsultant Kariery

Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant Kariery, Trener Rozwoju Osobistego. Wspieram ludzi w obszarze zarządzania życiem i karierą zawodową. Pracuję z ludźmi niezadowolonymi ze swego życia zawodowego, którzy czują, że nadszedł już czas na konkretne zmiany. Wspieram ich w pokonaniu trudności i osiąganiu celów zawodowych. Pomagam im zbudować udaną karierę na solidnych fundamentach. Dzięki mnie mają satysfakcjonującą pracę, ,w której w pełni wykorzystują swój potencjał i realizują misję zawodową.

Dodaj komentarz

osiemnaście + dwanaście =