You are currently viewing 15 porad, które istotnie zwiększą twoje szanse na rynku pracy

15 porad, które istotnie zwiększą twoje szanse na rynku pracy

Twoje błędy w szukaniu pracy

Jeśli wysyłasz dokumenty aplikacyjne, chodzisz na rozmowy kwalifikacyjne i mimo to nadal nie możesz znaleźć pracy to oznacza, że coś robisz źle, gdzieś popełniasz błędy, które Cię dyskwalifikują w procesie rekrutacji.
Jedne z najczęściej popełnianych błędów to:
• Zły wybór ścieżki kariery, który nie był poparty wcześniejszą analizą swoich mocnych i słabych stron, talentów, naturalnych predyspozycji, zdolności i perspektyw pracy w danej branży;
• Brak wyraźnego celu zawodowego, wizji i planu swej kariery zawodowej;
• Brak systematycznej analizy rynku pracy, panujących na nim trendów i potrzeb pracodawców w swojej branży;
• Nieumiejętność stworzenia własnej atrakcyjnej marki na rynku i sprzedaży swoich kompetencji, czyli słaby marketing własny;
• Brak wystarczającego doświadczenia zawodowego. Należy o jego zdobycie zadbać dużo wcześniej, zanim wkroczy się na rynek pracy, czyli już podczas studiów;
• Nieatrakcyjne i mało przekonywujące dokumenty aplikacyjne, tworzone jako uniwersalne szablony wysyłane do wszystkich;
• Nieumiejętność poznania palących potrzeb i oczekiwań pracodawcy oraz problem z dobrą autoprezentacją i sprzedażą swych kompetencji podczas rozmowy kwalifikacyjnej;
• Brak umiejętności budowy wartościowej sieci kontaktów (networkingu) z osobami, które mogą być łącznikami pomagającymi dotrzeć do osób decyzyjnych w środowisku branżowym i w firmach, które Cię interesują;
• Nie dbanie o swój profesjonalny marketingowy wizerunek w Internecie.

Jak temu zaradzić?

Odnosząc się do powyższych błędów podam Ci kilka sensownych wskazówek, które w znaczny sposób mogą pomóc Ci w poruszaniu się po rynku pracy i finalnie w znalezieniu odpowiedniej pracy.
Wskazówki dla Ciebie

  1. Zrób solidną analizę swojej dotychczasowej ścieżki kariery i swej aktualnej pozycji na rynku pracy. Jeśli Twoje dotychczasowe rezultaty Cię nie cieszą oznacza to tyle, że myśląc dalej w ten sam sposób, robiąc to samo nie ma możliwości, by sytuacja uległa zmianie. Będziesz otrzymywać wciąż ten sam efekt, borykać się z identycznymi problemami, zarabiać podobnie i popełniać te same błędy.
    Jeśli chcesz zmiany, to wyciągnij koniecznie wnioski ze swej dotychczasowej kariery zawodowej oraz z podejmowanych kroków, decyzji w tym obszarze. Sprawdź co działa najlepiej, co słabo, a co w ogóle nie przynosi zamierzonych efektów.
    Najlepiej jak odpowiesz sobie na takie pytania:
    Co muszę zacząć robić?
    Co muszę przestać robić?
    Co robić inaczej?
    Czego muszę robić więcej?
    Czego muszę robić mniej?
    Odpowiedzi na te pytania dadzą Ci konkretne wnioski i pomogą wybrać najskuteczniejszą strategię.
    Możesz też posłużyć się zasadą Paretto, która mówi, że 20% naszych działań przynosi 80% pozytywnych rezultatów, a pozostałe 80% działań wpływa zaledwie na 20% dobrych rezultatów. Zlokalizuj te swoje 20% skutecznych działań, które do dziś przynosiły Ci w karierze zawodowej najlepsze rezultaty i zwiększ ilość i częstotliwość tych działań, poświęć się im, usprawnij je, a Twe pozytywne efekty wzrosną.
  2. Zrób analizę swoich słabych i mocnych stron. Służy do tego skuteczne narzędzie coachingowe, zwane Analizą SWOT. Pozwoli Ci ona zyskać klarowny wgląd w Twoją sytuację zawodową, uświadomić sobie swoje mocne strony, atuty, zasoby stanowiące solidną bazę Twej wartości rynkowej, następnie słabe strony, czyli obszary wymagające poprawy, rozwoju, trzecia ćwiartka to identyfikacja stojących przed Tobą szans, możliwości, rysujących się realnych perspektyw, a w czwartej ćwiartce identyfikujesz potencjalne zagrożenia, trudności, przeszkody na drodze do celu, jakim jest sukces na rynku pracy.
    Wiedz o tym, że świadomość swych mocnych stron, zasobów i szans jest wyraźnym sygnałem i wytyczną wskazującą, że bazując na swych mocnych stronach, potencjale i zasobach, dążąc do bycia w tym co raz lepszym masz największe szanse na sukces. Jeśli budowanie swej kariery zawodowej, wybór profesji, branży będziesz opierać na tych obszarach, gdzie tkwią Twe słabości i będzie czekać Cię mnóstwo ciężkiej pracy nad ich rozwojem, polepszeniem skazujesz się na drogę porażki i miernych sukcesów.
    Tak więc najlepiej rozwijaj swoje mocne strony, bo wtedy masz największa szansę być mistrzem w swej branży. Ćwiczenie polega ono na tym, iż na kartce rysujesz kwadrat, który dzielisz na 4 ćwiartki, które kolejno opisują : Twe mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia.
  3. Jeśli powyższe kroki masz za sobą, to teraz zdiagnozuj rynek pracy, potrzeby, oczekiwania i problemy firm do jakich zamierzasz aplikować, a następnie znajdź stwórz ofertę nie do odrzucenia, w której przedstawisz siebie jako eksperta i twórcę rozwiązań palących problemów tych firm.
  4. Zadbaj o atrakcyjną formę Twej oferty, zidentyfikuj właściwe osoby w firmie i dotrzyj do nich skutecznie, aby móc przekonywująco zaprezentować im siebie, jako kogoś, kto będzie właściwą osobą na właściwym miejscu.
  5. Zadbaj o atrakcyjne CV, które ma być Twoją wizytówką. Powinno ono być odpowiedniej wielkości, klarowne, konkretne, atrakcyjne graficznie, zawierające słowa kluczowe, poprawne gramatycznie i stylistycznie, zawierające odpowiednie, profesjonalne zdjęcie, aktualne dane kontaktowe oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Pamiętaj, by Twoje CV było spersonalizowane, czyli tworzone pod konkretne stanowisko, branżę, zamiast tworzenia jednego uniwersalnego dokumentu, który będziesz wysyłać na różne stanowiska i do różnych firm.
  6. Stwórz swoją profesjonalną wizytówkę w Internecie. Polecam utworzenie rozbudowanego i przemyślanego profilu na portalach typu GoldenLine, LinkedIn, FB, YT etc…Jak chcesz i potrafisz to możesz nagrać własne Video CV, czyli krótką prezentację filmową, z ewentualnym port folio, lub pokazujące Ciebie podczas pracy. Możesz je zamieścić na kanale YT i link do niego zamieszczać w klasycznym, tekstowym. CV.
  7. Zadbaj o swe przygotowanie merytoryczne i autoprezentację na rozmowie kwalifikacyjnej. Strój powinien być schludny, stonowany, a Ty zadbaj o to by być punktualnym, wypoczętym, zrelaksowanym, pewnym siebie, kulturalnym i dobrze przygotowanym do rozmowy. Polecam przed wizytą zapoznać się jeszcze raz z opisem stanowiska, oczekiwaniami, zakresem obowiązków, wizytówką, misją, wartościami firmy i dowiedzieć się co nie co o osobie, która będzie prowadzić rekrutację.
  8. Nie wysyłaj Cv, gdzie popadnie, tylko wybierz sobie te oferty, firmy, które najbardziej Cię interesują, których misja, wartości i kultura organizacyjna jest pasująca do Ciebie, w których masz największa szansę na pracę, ze względu na kompetencje osobiste, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, wiedzę i umiejętności.
  9. Oprócz formy elektronicznej osobiście dostarczaj dokumenty aplikacyjne. Wiedz, że warto dostarczać osobiście do firmy swoje aplikacje. To sprawi, że wyróżnisz się pozytywnie i zostaniesz zapamiętany oraz da Ci możliwość bezpośredniego kontaktu z osobami z firmy i poczucia atmosfery pracy będąc w siedzibie.
    Warto też wysyłać dokumenty do firm, które Cię interesują, ale w danej chwili nie prowadzą rekrutacji. Nigdy nie wiadomo, kiedy zwolni się fajne stanowisko, a może już kogoś poszukują i wtedy masz szansę wyprzedzić konkurencję i jednocześnie wykazać się pro aktywnością, determinacją i inicjatywą, a te cechy mogą tez zaplusować. Wiele dużych firm daje tez kandydatom możliwość stworzenia swego CV w bazie kandydatów na witrynie w zakładce ,, Kariera”.
  10. Zadbaj o wartościową sieć kontaktów. Bywaj na konferencjach, szkoleniach i seminariach branżowych. To doskonałe miejsce na poznanie ludzi z branży lub ewentualnych rekruterów, pracodawców oraz na zaprezentowanie swej wiedzy eksperckiej w dyskusjach na Sali, jak i na nawiązanie mniej formalnych kontaktów w tzw. ,, kuluarach”. Informuj też znajomych, przyjaciół, że szukasz pracy. Poczta pantoflowa to skuteczny sposób, ponieważ dziś pracodawcy często poszukują osób zaufanych, sprawdzonych, z polecenia innych pracowników.
  11. Stale śledź oferty pracy. Pamiętaj, iż szukanie pracy to ciężka praca. Nie warto się zniechęcać chwilowym brakiem odzewu. Ciągły monitoring rynku pracy sprawi, że będziesz zawsze na bieżąco.
  12. Zamieść swoje ogłoszenie i przedstaw się w nim jako ekspert szukający współpracy, perspektyw rozwoju i nowych wyzwań zawodowych. To tez dobry sposób na wyróżnienie się.
  13. Rozwijaj swoje kompetencje. Ciągły rozwój to wymóg współczesnego, wymagającego rynku pracy. Zainwestuj w dobre kursy, szkolenia, warsztaty, książki, nagrania, które dadzą Ci szansę stać się prawdziwym ekspertem w swojej dziedzinie.
  14. Odwiedzaj targi pracy. To często świetna okazja, by bliżej poznać firmy, jakie Cie interesują, porozmawiać z ich przedstawicielami, popytać o warunki, wymagania, kogo szukają, przed jakimi stoją wyzwaniami, jakich ludzi chcą zatrudniać. Masz wtedy możliwość złożenia aplikacji i zdobycia pracy.
  15. Cierpliwość i konsekwencja. Każda kolejna rozmowa kwalifikacyjna to dla Ciebie lekcja życia, nowe doświadczenie. Im więcej masz doświadczenia, tym swobodniej się w tym poruszasz.

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie wartościowy i pomocny. Jestem ciekaw Twoich wniosków.
Jeśli spodobał Ci się mój artykuł, to będę Ci wdzięczny, jak go udostępnisz i zostawisz komentarz.

Pozdrawiam Cię życząc sukcesów
Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach, Konsultant Kariery

Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant Kariery, Trener Rozwoju Osobistego. Wspieram ludzi w obszarze zarządzania życiem i karierą zawodową. Pracuję z ludźmi niezadowolonymi ze swego życia zawodowego, którzy czują, że nadszedł już czas na konkretne zmiany. Wspieram ich w pokonaniu trudności i osiąganiu celów zawodowych. Pomagam im zbudować udaną karierę na solidnych fundamentach. Dzięki mnie mają satysfakcjonującą pracę, ,w której w pełni wykorzystują swój potencjał i realizują misję zawodową.

Dodaj komentarz

1 × dwa =